5Κόρνερ4
47Λάθη40
9/34Γεμίσματα3/14
Πρώτο Ημίχρονο

Σε ένα πρώτο ημίχρονο που χαρακτηρίστηκε από το πολύ αργό τέμπο και τα πάρα πολλά λάθη εκατέρωθεν, ο Αστέρας Τρίπολης ήταν αυτός που μπήκε φουριόζος επισκεπτόμενος τα καρέ του Τζενάμο δύο φορές στο πρώτο πεντάλεπτο, και ο Παναιτωλικός αυτός που ανέλαβε τον έλεγχο του αγώνα στη συνέχεια.

Η ομάδα του Αγρινίου έβαλε κάτω τη μπάλα και προσπάθησε να παίξει κυρίως από τις πτέρυγες, ωστόσο οι περισσότερες σέντρες δεν βρήκαν στόχο. Ο Αστέρας από την πλευρά του δικαιολόγησε τη φήμη της σφιχτής ομάδας και περίμενε τον αντίπαλό του, ευελπιστώντας να τον χτυπήσει στην κόντρα. Με αυτά και μ’ αυτά, η κάθε ομάδα είχε από μία πολύ καλή ευκαιρία.

Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά στο γκολ στο 31’ όταν από εκτέλεση κόρνερ η μπάλα έφτασε στον Λαδάκη, που έπιασε κεφαλιά από ευνοϊκή θέση, αλλά αστόχησε. Ο Παναιτωλικός απάντησε στο 45’, με τον Καραμαλίκη να πλασάρει έπειτα από έξυπνη κάθετη του Χαριστέα, αλλά να στέλνει τη μπάλα άουτ. Αξίζει να σημειωθεί αφενός ότι ο Οσκαρ Φερνάντεθ έκανε αναγκαστική αλλαγή στο 19’ (βγήκε ο Χουανίτο, μπήκε ο Λαδάκης), αφετέρου ότι ο Παναιτωλικός ζήτησε πέναλτι στο 37’ σε κράτημα του Εντζεγκουέλε από τον Τσαμπούρη.

Δεύτερο Ημίχρονο

Με τον Καμαρά να παίρνει τη θέση του Καραμαλίκη και την ανάγκη για επίτευξη ενός τέρματος δεδομένη, ο Παναιτωλικός μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο αποφασισμένος να ρισκάρει. Το ματς θύμισε σε μεγάλο βαθμό το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης των Αγρινιωτών με τον Πανιώνιο. Με απλά λόγια, οι γηπεδούχοι έκλεισαν στο μισό γήπεδο τους Αρκάδες και πάλευαν να βρουν τον δρόμο προς τα καρέ του Χακόμπο. Τα σουτ του Ρότσα και Κουτρομάνου στο 55’ και στο 67’ δεν κούνησαν δίχτυα, ωστόσο στο 74’ το γήπεδο σηκώθηκε στο πόδι.

Καμαρά και Ρότσα έπαιξαν το ένα-δύο και ο Σενεγαλέζος έβγαλε τη συρτή παράλληλη στον Χαριστέα, που με ψυχραιμότατο τακουνάκι έλυσε τον Γόρδιο δεσμό. Για να καταφέρει βέβαια ο Παναιτωλικός να κρατήσει το τρίποντο, χρειάστηκαν τρεις σωτήριες επεμβάσεις στη συνέχεια από τον πολύ καλό σήμερα, Λουίτζι Τσένναμο. Ο γκολκίπερ των γηπεδούχων είπε όχι στους Λαδάκη (77’), Χούλιο (78’) και Τσαμπούρη (90’) και κράτησε αυτό το υπερπολύτιμο για τους Κυανοκίτρινους 1-0.

Κουτρομάνος, Χαριστέας και Τσένναμο ήταν οι κορυφαίοι για τον Παναιτωλικό τη στιγμή που κανένας παίκτης του Αστέρα Τρίπολης δεν έκανε ιδιαίτερη εντύπωση με την παρουσία του. Ουσιαστικά, η ομάδα της Τρίπολης αδίκησε τον εαυτό της με τον τρόπο που επέλεξε να αγωνιστεί, καθώς από το 1-0 και έπειτα, έδειξε ότι μπορούσε να διεκδικήσει κάτι περισσότερο από τη λευκή ισοπαλία. Και βέβαια, πλήρωσε την επιλογή της απέναντι σε έναν Παναιτωλικό, που φαίνεται πως το πάθημα του αγώνα με τον Πανιώνιο του έγινε μάθημα.